تبلیغات
نماز جانان - اقسام واجبات نماز: سجود: مستحبات و مكروهات سجده

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
تبادل لوگو
 
No Image
اقسام واجبات نماز: سجود: مستحبات و مكروهات سجده پیوند ثابت
١٠٩١ در سجده چند چیز مستحب است: ١- كسى كه ایستاده نماز مى‏خواند بعد از آنكه سر از ركوع برداشت و كاملا ایستاد و كسى كه نشسته نماز مى‏خواند بعد از آن كه كاملا نشست براى رفتن به سجده تكبیر بگوید. ٢- موقعى كه مرد مى‏خواهد به سجده برود اول دستها را و زن اول زانوها را به زمین بگذارد.
 ٣- بینى را به مهر یا چیزى كه سجده بر آن صحیح است بگذارد. ٤- در حال سجده انگشتان دست را به هم بچسباند و برابر گوش بگذارد بطورى كه سر آنها رو به قبله باشد. ٥- در سجده دعا كند و از خدا حاجت بخواهد و این دعا را بخواند: «یا خیر المسؤولین و یا خیر المعطین ارزقنى و ارزق عیالى من فضلك فانك ذو الفضل العظیم‏»، یعنى اى بهترین كسى كه از او سؤال مى‏كنند و اى بهترین عطا كنندگان، روزى بده به من و عیال من از فضل خودت، پس به درستى كه تو داراى فضل بزرگى. ٦- بعد از سجده بر ران چپ بنشیند و روى پاى راست را بر كف پاى چپ بگذارد. ٧- بعد از هر سجده وقتى نشست و بدنش آرام گرفت تكبیر بگوید. ٨- بعد از سجده اول بدنش كه آرام گرفت «استغفر الله ربى و اتوب الیه‏» بگوید. ٩- سجده را طول بدهد و در موقع نشستن دستها را روى رانها بگذارد. ١٠- براى رفتن به سجده دوم در حال آرامى بدن «الله اكبر» بگوید. ١١- در سجده‏ها صلوات بفرستد و اگر آن را به قصد ذكرى كه در سجده‏ها دستور داده‏اند بگوید اشكال ندارد. ١٢- در موقع بلند شدن، دستها را بعد از زانوها از زمین بردارد . ١٣- مردها آرنجها و شكم را به زمین نچسبانند و بازوها را از پهلو جدا نگاه دارند و زنها آرنجها و شكم را بر زمین بگذارند و اعضاى بدن را به یكدیگر بچسبانند.و مستحبات دیگر سجده در كتابهاى مفصل گفته شده است.
١٠٩٢ قرآن خواندن در سجده مكروه است و نیز مكروه است براى برطرف كردن گرد و غبار جاى سجده را فوت كند و اگر در اثر فوت كردن دو حرف از دهان بیرون‏آید نماز باطل است. و غیر اینها مكروهات دیگرى هم در كتابهاى مفصل گفته شده است.نظرات() | نوشته: امید طاهرنژاد | یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 | ادامه مطلب...

 
صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


لوگو

لوگو

تبادل لوگو
No Image No Image