تبلیغات
نماز جانان - اقسام واجبات نماز: تكبیرة الاحرام

امار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
تبادل لوگو
 
No Image
اقسام واجبات نماز: تكبیرة الاحرام پیوند ثابت٩٤٨ گفتن "الله اكبر" در اول هر نماز، واجب و ركن است و باید حروف"الله" و حروف "اكبر" و دو كلمه "الله" و "اكبر" را پشت‏سر هم بگوید. و نیز باید این دو كلمه به عربى صحیح گفته شود، و اگر به عربى غلط بگوید یا مثلا ترجمه آن را به فارسى بگوید صحیح نیست.

٩٤٩ احتیاط واجب آن است كه تكبیرة الاحرام نماز را به چیزى كه پیش ازآن مى‏خواند مثلا به اقامه یا به دعایى كه پیش از تكبیر مى‏خواند، نچسباند.٩٥٠ اگر انسان بخواهد "الله اكبر" را به چیزى كه بعد از آن مى‏خواند مثلا به"بسم الله الرحمن الرحیم" بچسباند، باید ر اكبر را پیش بدهد.

٩٥١ موقع گفتن تكبیرة الاحرام باید بدن آرام باشد، و اگر عمدا در حالى كه بدنش حركت دارد تكبیرة الاحرام را بگوید، باطل است. و چنانچه سهوا حركت كند، بنابر احتیاط واجب باید اول عملى كه نماز را باطل مى‏كند انجام دهد و دوباره تكبیر بگوید.

٩٥٢ تكبیر و حمد و سوره و ذكر و دعا را باید طورى بخواند كه خودش بشنود.و اگر به واسطه سنگینى یا كرى گوش یا سر و صداى زیاد نمى‏شنود، باید طورى بگوید كه اگر مانعى نباشد بشنود.

٩٥٣ كسى كه لال است‏یا زبان او مرضى دارد كه نمى‏تواند "الله اكبر" را درست بگوید، باید به هر طور كه مى‏تواند بگوید. و اگر هیچ نمى‏تواند بگوید، باید در قلب خود بگذارند و براى تكبیر اشاره كند، و زبانش را هم اگر مى‏تواند حركت دهد.

٩٥٤ مستحب است بعد از تكبیرة الاحرام بگوید: "یا محسن قد اتاك المسیى‏ء و قد امرت المحسن ان یتجاوز عن المسیى‏ء انت المحسن و انا المسیى‏ء بحق محمد و آل محمد صل على محمد و آل محمد و تجاوز عن قبیح ما تعلم منى"، یعنى اى خدایى كه به بندگان احسان مى‏كنى، بنده گنهكار به در خانه تو آمده و تو امر كرده‏اى كه نیكوكار از گنهكار بگذرد، تو نیكوكارى و من گناهكار، به حق محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم رحمت‏خود را بر محمد و آل محمد بفرست و از بدیهایى كه مى‏دانى از من سر زده بگذر.

٩٥٥ مستحب است موقع گفتن تكبیر اول نماز و تكبیرهاى بین نماز، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببرد.

٩٥٦ اگر شك كند كه تكبیرة الاحرام را گفته یا نه، چنانچه مشغول خواندن چیزى شده به شك خود اعتنا نكند. و اگر چیزى نخوانده، باید تكبیر را بگوید.

٩٥٧ اگر بعد از گفتن تكبیرة الاحرام شك كند كه آن را صحیح گفته یا نه، باید به شك خود اعتنا نكند.

نظرات() | نوشته: امید طاهرنژاد | یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 | ادامه مطلب...

 
صفحات دیگر
 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

درباره ما


لوگو

لوگو

تبادل لوگو
No Image No Image